UFO UF.10
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| WEIGHT | 1.5 kg |
|---|---|
| DIMENSIONS | 140 x 140 x 115 mm |
| MODE OF OPERATION | Non-Maintained |
| LAMP | 10W High Power LED Module |
| RATED DURATION | 2 hrs and others |
| MAINS SUPPLY | 230 Volts |
| MAINS FREQUENCY | 50/60 Hz |
| POWER CONSUMPTION | < 2.2W |
| BATTERY | High temp nickel cadmium |
| CHARGE MONITOR | Green LED Ø5mm |
| TEST FACILITY | Micro Switch |
| SAFETY FEATURE | Low volt cut-off preventing battery overdischarge |
| FITTING CONSTRUCTION | Electro galvanished steel with epoxy powder coating |
| MOUNTING | Ceiling |
| CABLE ENTRY | Ø20mm K/O hole |
| COMPLIANCE | SS 563 : Part 1 & 2, SS IEC 60598-2-22 |
| WARRANTY | 1 Year |
LED Non-maintained surface mount high lumen output emergency light.
| Model | Lamp | Battery type |
|---|---|---|
| UF.10.NC120.NM | 10W LED Module | Nickel Cadmium |










