Provider PP203L
| Model | Lamp | Battery type |
|---|---|---|
| PP203L NC | 2 x 3W LED | Nickel Cadmium |
Key Features:
> High Brightness Output
> High Lumen/watt Efficiency
> Low Power Consumption
> Low Maintenance
> Long Lifespan
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| WEIGHT | 1.2 kg |
|---|---|
| DIMENSIONS | 280 x 128 x 145 mm |
| MODE OF OPERATION | Non-Maintained |
| LAMP | 2 x 3W High Power LED |
| RATED DURATION | 2 hrs and others |
| MAINS SUPPLY | 230 Volts |
| MAINS FREQUENCY | 50/60 Hz |
| POWER CONSUMPTION | < 2W |
| BATTERY | High temp nickel cadmium |
| CHARGE MONITOR | Green LED Ø5mm |
| TEST FACILITY | Rocker switch |
| SAFETY FEATURE | Low volt cut-off preventing battery overdischarge |
| DIFFUSER | High impact thermoplastic enclosure in a matt white finish. Transparent half cylinder Polycarbonate lamp shield with fresnel pattern and fully adjustable self-locking lamp heads. |
| MOUNTING | Wall or ceiling. The snap-fit design will facilitate easy installations. Easily removable mounting and knockout holes are provided (fitting can be positioned vertically or horizontally) |
| CABLE ENTRY | Ø20mm K/O hole |
| COMPLIANCE | SS 563 : Part 1 & 2, SS IEC 60598-2-22 |
| WARRANTY | 1 Year |









